Преглед на водещите новини в спортния печат на 09.09.2017 г.

ЦСКА - София лети към титлата

"Червените" разбиха Верея с 3:0 пред 5000 фенове, пише на първа страница вестник "Меридиан мач". ЦСКА продължи победния си марш към заветната титла с категоричен успех с 3:0 над „синия" кошмар от началото на сезона Верея. „Червените" зарадваха повече от 5000 фенове, дошли да ги подкрепят на стадион „Българска армия"с хубави голове, много скорост и красиви комбинации. С две попадения се отчете колумбиецът Густаво Кулма, който откри още в 7-ата минута след мощен пробив на завърналия се сред титулярите Десподов, а след това се възползва и от подаване на направилия пореден силен мач Тиаго Родригес. През второто полувреме ЦСКА-София на два пъти удари гредата, преди Фернандо Каранга да вкара осмия си гол в първите 8 мача от сезона и да се утвърди като най-добрият нападател в първенството. Мартин Камбуров вкара първия си гол за Берое при успеха с 2:0 срещу Черно море след асистенция на капитана Мартин Райнов, преди това Педро Еуженио откри.

Берое изпусна разгром над „моряците" на Гонзо

Берое победи Черно море с 2:0. Заралии смачкаха съперника си, но изпуснаха да го разгромят. „Моряците" на Гонзо бяха трагични под Аязмото. Вар-ненци допуснаха много грешки, а в играта им липсваше каквито и да е синхрон и идея. Берое започна ударно мача и излезе напред в резултата още в 3-ата мин. Тогава гостите бяха преси-рани дълбоко в половината им и Орлин Старокин изгуби топката. Отне му Карлос Охене, който пусна бързо към Еуженио. Португалецът се нуждаеше от няколко докосвания на топката, за да се подготви за удар, но той пък беше от високо ниво и не остави шансове на Боровик - 1:0 за Берое. Ранният гол до голяма степен улесни домакините, които играха по-добре до края на първата част. От друга страна гостите останаха без план за действие. В 13-ата мин. Охене стреля от границите на наказателното поле, а след удара му с боц топката изненада вратаря на Черно море и мина на сантиметри от гредата. В 22-рата мин. „моряците" застрашиха вратата на Берое, но Перниш отрази без проблеми удар на Кузма. В 31-вата мин. се стигна до нещо, което рядко се вижда. Мартин Камбуров получи перфектен пас от Охене. Нападателят мина без проблем покрай Боровик и остана сам пред празната врата, но не успя да я уцели. Голмайсторът се държеше дълго за главата след този пропуск, но в самия край на полувремето се поправи. Течеше 45-ата мин., когато Райнов беше намерен в празно пространство пред вратата на Черно море от Еуженио и пусна майсторски към Камбуров, който този път нямаше проблем пред празната врата - 2:0 за Берое. Треньорът на „моряците" Георги Иванов реагира и направи две смени на почивката. Той извади Орлин Старокин и Николай Минков и пусна в игра Александър Александров и Мария н Огнянов. Берое изпусна златна възможност за 3:0 още в 48-ата мин. Тогава Фирцулеску беше изведен в чиста позиция, но не успя да преодолее вратаря, Мартин Райнов пък пропусна да вкара при добавката. След тази ситуация Гонзо буквално полудя край тъчлинията. Треньорът на Черно море ръкомахаше с всички сили, а ризата на гърба му беше обляна в пот. В следващите минути Черно море натисна. Гостите пресираха Берое в собствената им половина, но това не им помогна. Домакините пък заложи на контри и положенията пак бяха пред вратата на гостите. Пропуски обаче направиха Камбуров и Еуженио. Първата солидна опасност за Черно море дойде в 61-вата мин., когато Огнянов направи майсторски пробив и изведе Сукуп на отлична позиция. Ударът на чеха обаче беше слаб и Перниш спаси без проблем. 5 минути преди края удар на Георги Илиев беше спрян малко пред голлинията от Леони и вратата на Берое остана суха. Дотук стигнаха силите на „моряците", които загубиха безславно под Аязмото. Малко преди края Карачанаков пък удари греда за домакините, а след това резервата Негруц пропусна от чиста позиция да направи разгрома на Черно море още по-голям.

Треньорът на Славия шокира: Надявам се ЦСКА да ме покани

Треньорът на Славия Златомир Загорчич разкри, че ще бъде много щастлив, ако един ден Гриша Ганчев го покани да води ЦСКА. Той направи това изненадващо изявление пред Спортал. „Дали се надявам да получа обаждане от Гриша Ганчев за треньорския пост на „Армията"? Който казва, че не иска такова нещо, значи лъже. Да, много ясно, ЦСКА е най-големият отбор в България. Човекът, който сега управлява клуба, ми е познат, чуваме се по телефона, ще съм много щастлив, ако се получи такова нещо. В момента ЦСКА има много добър треньор, който показва израстване от мач на мач, пожелавам му успех - нека успее да спечели титлата през тази година", каза двукратният шампион с Литекс. „Дали ЦСКА е Литекс? Като погледна отборите в първенството, не виждам Литекс да е в „А" група. Там е ЦСКА, това е прието. Виждам, че повече и повече фенове идват на стадиона на ЦСКА. Играят все по-добре от началото на сезона и мисля, че тази година ще са най-близо до титлата. Мисля, че ще се преборят с Лудогорец за нея. Следя Литекс във Втора лига, но през последните две седмици съм се концентрирал изцяло върху Славия. Иначе, когато мога, се интересувам какво се случва в Литекс и се чувам с хората в Ловеч", каза Заги, като явно личеше, че повече се интересува от ЦСКА, отколкото от собствения си тим. Между впрочем „белите" са предпоследни в класирането с една победа. Загорчич отдели време и за Левски: „Левски записа добри резултати с новия треньор, но от това, което показват в момента като игра, още не са готови. В Първа лига ми харесва защитната линия на ЦСКА - всички са българи. Недялков, Бодуров, Чорбаджийски и Дюлгеров. Тази отбрана е най-силната в момента в България".

ЦСКА с нова класика по пътя към титлата

Барт и Лое дебютираха за армейците, Каранга се разписа в трети пореден мач, пише на първа страница вестник "Тема спорт". ЦСКА записа втора поредна класика в шампионата - 3:0 над Верея, а в предишния кръг би с толкова и другия старозагорски тим Берое. Това бе шеста поредна победа на армейците в първенството, с което те остават лидер в класирането и след 8-ия кръг. Густаво Кулма затвърди възхода си в последните седмици с два гола през първата част, а след почивката Каранга също се разписа. Той вкара в трети пореден двубой след Витоша (6:1) и Берое (3:0). ЦСКА си свърши работата още до почивката, а през втората част вече се забавляваше. Верея пък нямаше аргументи срещу далеч по-класния съперник и бе тотално надигран. Десподов се завърна в титулярния състав след 5 мача като резерва. Манолев бе на пейката, като получи почивка след двете си участия за националите срещу Швеция (3:2) и Холандия (1:3). Напълно очаквано ЦСКА окупира половината на Верея от самото начало и доминираше изцяло в срещата. Заралии трудно минаваха центъра и стигаха до не повече от 3-4 последователни паса. Армейците атакуваха основно по фланговете и именно оттам се стигна до откриването на резултата. В 7-ата минута Дюлгеров изведе Десподов отдясно, той над-бяга Слаев и пусна за Тиаго, а португалецът опита пас за Каранга. Топката бе избита от бранител, но стигна до Кулма, който нанесе удар, кълбото рикошира от Балде и спря в мрежата -1:0 за ЦСКА. Само 4 минути по-късно Десподов овладя в наказателното поле пас на Кулма, но се забави, след което залъга двама и опита да прехвърли Аргилашки с левия крак, но стражът изби в корнер. В 18-ата минута ЦСКА можеше да получи дузпа - при подаване на Чорбаджийски към Кулма топката срещна ръката на Андонов. Кълбото отиваше право към колумбиеца, като съдията Драгомир Драганов имаше основания да отсъди наказателен удар, но не го направи. В 29-ата минута Десподов се отчете с нов пропуск от чиста позиция в последните месеци. ЦСКА организира контра чрез Тиаго след грешка на Здравко Илиев. Португалецът изведе Десподов отдясно в пеналта и крилото опита пас към Каранга, вместо да шутира, но подаването му бе неточно. В 37-ата минута армейците удвоиха след контраатака. Тиаго пусна хубав извеждащ пас към Кулма, който преодоля Илиев и пробва пас към Каранга. Енчев пресече, но топката се върна в Кулма, той залъга двама бранители и със силен шут от 13 метра реализира втория си гол за 2:0. ЦСКА изнесе много добро първо полувреме, в което си свърши работата в офанзивен план, а в същото време не допусна опасности пред Черниаускас, който за пореден път показа, че има проблеми при играта с крака. ЦСКА продължи да мачка и след почивката. Отборът затвърди физическото си превъзходство над съперниците, като спечели почти всяка спорна топка. Дюлгеров можеше да вкара страхотен гол в 50-ата минута - след корнер той си вдигна топката и стреля със задна ножица, но в напречната греда. Малко след това Кулма и Пинто последователно изпуснаха от добри позиции, а шут на резервата Енрике бе избит от Аргилашки в корнер. В 65-ата минута Каранга първо прати в гредата с бедро, а след това и в аут с левия крак. Но 60 секунди след това бразилецът се разписа с глава отблизо след центриране на Тиаго - 3:0. Така Каранга дръпна в голмайсторската листа с 8-ото си попадение през сезона. В 77-ата минута дебют за ЦСКА записа вътрешният  халф Раул Лое, а в 85-ата това стори и бранителят Александър Барт. До края пред двете врати липсваха опасности и така армейците затвърдиха тенденцията да вкарват по 3 гола средно на мач.

Силен мач изкачи Берое в шестицата

Берое победи само с 2:0 Черно море и се изкачи в първата плейофна шестица на класирането. Старозагорци направиха голям брой пропуски - половината бяха спасени от дебютиращия за гостите вратар Боровик, а други удари минаваха на сантиметри от гредите му, а веднъж топката попадна в напречната. Това бе първа победа в Стара Загора за Берое през този сезон и втора поредна загуба за Черно море. В началото Старокин изгуби от Охене и намери в наказателното поле Педро Еуженио, той финтира играч на Черно море и с премерен удар вгорчи дебюта на вратаря на Черно море Боровик. Това се случи във 2:10 минута. В 15-ата минута Охене дриблира и шутира на боц, но топката мина покрай вратата. После в разстояние на 3-4 минути два пъти на добра позиция пред вратата на Берое се озова Марек Кузма, който пробва да отбележи, като втория път направи задна ножица, но нямаше успех. Берое владееше инициативата, игровият превес бе видим, разнообразието в средата на терена и в преден плат нямаше отговор от статичните моряци. В 31-ата минута Охене малко зад центъра даде диагонален пас зад защитата към Камбуров, той на скорост елиминира вратаря Боровик, но куриозно не успя да уцели опразнената врата. Минута след това новият нападател на Берое пак бе сам, но в последния момент ударът му бе блокиран от Александър Цветков. По-късно японецът Като отдясно даде на Райнов и той по земя стреля в долния десен ъгъл на Боровик, но той спаси. В последната минута на първата част Мартин Камбу-ров вече не сгреши - Педро Еуженио отне пак от Орлин Старокин и подаде навътре към наказателното поле на Райнов, който пусна по земя на непокрития Камбуров и той насочи топката във вратата на Черно море - 2:0. А Старокин бе заменен още на почивката. В началото на второто полувреме Боровик на два пъти спаси вратата си от трети гол след удари на Фърчулеску и Райнов. Стражът се разтегна максимално и при удар на Охене в 50-ата минута. А след 10 минути украинският вратар спаси още един опасен шут на Педро Еуженио в очертанията на вратата си. Малко преди това след центриране на Фърчулеску на точката за дузпата Мартин Камбуров стреля силно с глава, но топката мина на сантиметри над вратата. В 79-ата минута Боровик пак спаси удар на Фърчулеску. Черно море пропусна да постави начало на частичен обрат 5 минути преди края, когато удар на Георги Илиев от границата на наказателното поле се отби пред голлинията от крак на защитник на Берое. След това пък удар на Карачанаков попадна в напречната греда на Боровик. А в последната минута Като изведе Негруц, който сам срещу вратаря на Черно море шутира покрай него, но топката излезе на сантиметри в аут.

Заги: Дано съдийството с Лудогорец да е 50 на 50

Старши треньорът на Слабия Златомир Загорчим заяви, че би бил щастлив един ден да поеме ЦСКА. Той обаче бе категоричен, че в момента червените имат отличен треньор, на когото пожела да стане шампион през май, с което да прекъсне хегемонията на Лудогорец. Днес белите приемат именно разградчани на "Васил Левски". "Дали се надявам да получа обаждане от Гриша Ганчев за треньорския пост на "Армията"? Който казва, че не иска такова нещо, лъже. ЦСКА е най-големият отбор в България. Гриша Ганчев ми е познат, чуваме се по телефона, в контакт сме. Със сигурност ще съм много щастлив, ако се получи. Но в момента имат много добър треньор, който показва израстване от мач на мач. Пожелавам му успех и да вземе титлата тази година", каза Заги пред sportal.bg. "Дали ЦСКА е Литекс? Като погледна отборите в първенството, не виждам Литекс да е в елита. Там е ЦСКА, това е прието. Виждам, че все повече и повече фенове идват на стадиона на ЦСКА. Играят все по-добре от началото на сезона и мисля, че тази година ще са най-близо до титлата. Предполагам, че ще се преборят с Лудогорец за титлата. Следя Литекс във Втора лига, но през последните две седмици съм се концентрирал изцяло върху Славия. Иначе, когато мога, се интересувам какво се случва в Литекс и се чувам с хората в Ловеч. Левски записа добри резултати с новия треньор, но от това, което показват в момента като игра, още не са готови. В Първа лига ми харесва защитната линия на ЦСКА - всички са българи. Недялков, Бодуров, Чорбаджийски и Дюлгеров. Тази отбрана е най-силната в момента в България", добави сръбският специалист. "Оптимист съм за мача с Лудогорец. Опитвам се да пренеса това и на футболистите. Чака ни труден двубой. В последните шест години това е най-силният отбор в България. Ще се опитаме да направим изненада - да вземем точка или три, но ще е трудно. Не искам да мисля за съдийството в тази среща. Нека побеждава този, който може и има повече късмет. Който е по-добрият. Съдиите и те като футболистите и нас,треньорите, правят грешки. Дано да свирят 50 на 50", каза още Загорчич. Той потвърди, че малийският нападател Сюлейман Траоре е подписал договор с клуба. "Ще трябва да продължи подготовката си, преди да е готов за игра. Целта ни през сезона е първата шестица. Необходимо ни е малко самочувствие, за да започнем да играем по нашия стил. Това е желанието ми - да накарам играчите да не се страхуват срещу който и да се изправят на терена", каза наставникът на белите. Те играят много по-добре на "Васил Левски". Славия е в серия от четири поредни мача без победа. Последната бе именно на националния стадион срещу Септември Сф с 2:0. В "Овча купел" тимът падна три пъти - от Ботев, Берое и Етър. В шест поредни домакинства на Лудогорец белите не само че не успяват да бият -пет загуби и един равен, но и не са вкарали гол при 14 допуснати.